Türkiye – İsrail Gümrük İdaresi Başkanları II. Toplantısı yapıldı.

Türkiye - İsrail Gümrük İdaresi Başkanları II. Toplantısı  23 - 24 Ekim 2017 tarihinde Müsteşarımız Sayın Cenap AŞCI ve İsrail Gümrük İdaresi Müsteşarı Sayın Avraham BEN ARDETE başkanlığında İsrail Gümrükleme, Risk Değerlendirmesi ve AEO Kıdemli Müdürü Sayın Avirameliyahu ABRAMOVITZ , İsrail AB Misyonu Sayın Gali Bar OZ, İsrail Genel Konsolosluk Bürosu'ndan Sayın Mouneer AGBARIYA, İsrail Ticaret Personeli Sayın Estella K. BAROKAS, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Hasan KÖSEOĞLU, Bölge Müdürümüz Sayın Nihat KINIK, Daire Başkanı Sayın Adem YAZICI ve Bölge Müdür Yardımcılarımızın katılımı ile Bölgemizde gerçekleşmiştir.

Toplantıda, İsrail ve Türkiye arasındaki gümrük alanındaki ilişkiler değerlendirilerek yeni işbirliği alanları belirlendi.  Buna göre iki ülke arasında yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün (AEO) karşılıklı tanınması yönündeki Anlaşmanın imzalanması için gerekli hazırlıklara başlanması, bu çerçevede öncelikle bir Eylem Planı imzalanması için teknik heyetlerin müzakerelere başlaması konusunda anlaşılarak İsrail tarafına AEO Eylem planı taslağı verildi.

Diğer taraftan, Filistin ekonomisinin gelişmesinin her iki ülkenin ortak çıkarı olduğu ve bunun için beraber çalışılması gerektiği vurgulandı.

İsrail Gümrük İdaresi Müsteşarı Ardete tarafından Türk Gümrüklerinin özellikle transit işlemleri konusunda büyük bir tecrübeye sahip olduğu bu alanda iki ülkenin işbirliği yapmasının önemli olduğu ifade edildi. Bunun üzerine Müsteşar Aşci tarafından, TIR sistemi ve NCTS sistemi hakkında bilgi verildi ve teknik bir ekip Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek üzere ülkemize davet edildi.

Ayrıca, taraflar arasında Araç Takip Sistemleri ve kaçakçılıkla mücadele konularında da teknik çalışmaların başlatılması kararı alındı.

Heyetler, oldukça verimli bir atmosferde geçen toplantının ardından, Aliağa Limanı APM ve Kemalpaşa’da yer alan Elmas Group Lojistik’e ait bir antrepo ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulundu.