Bölge Müdürlüğümüze Ukrayna Gümrük İdaresince e-TIR Pilot Projeleri’ne İlişkin Saha Ziyareti Gerçekleştirildi

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BMAEK) ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (International Road Transport Union, IRU) tarafından geliştirilen ve ve Türkiye-İran arasında başarıyla sonuçlandırılan e-TIR Pilot Projesi kapsamında işlemlerinin yoğunlukla tesis edildiği İzmir Gümrük Müdürlüğündeki iş akışlarının yerinde gözlenebilmesi amacıyla Ukrayna Gümrük idaresi yetkililerince 9-10 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ülkemize çalışma ziyareti düzenlenmiştir.
 
Bölge Müdürlüğümüzde gerçekleşen çalışama ziyaretinin ikinci günü Ege bölgesi kapsamında yapılan gümrük iş ve işlemlerine ilişkin özet bilgilendirme yapılmış, akabinde e-TIR Pilot Projesi işlemlerinin yoğunlukla tesis edildiği bağlantımız İzmir Gümrük iş akışları, sistemin TOBB ve mükellef ayağı dahil yerinde gözlemlenmiştir.
 
BMAEK, IRU ve TOBB Heyetlerince de katılım sağlanan programa Bakanlığımızı temsilen Daire Başkanı Sn. Didem DİRLİK SONGÜR başkanlığında bir ekip ve Bölge Müdürümüz Sn. Nihat KINIK ve idarecilerimizce de katılım sağlanmıştır.